Solutions

NCERT Solutions for Class 10 Maths Chapter 12 Area Related to Circles

NCERT Solutions Exercise 12.1 Class 10 Area Related to Circles

Question 1.
The radii of two circles are 19 cm and 9 cm respectively. Find the radius of the circle which has circumference equal to the sum of the circumferences of the two circles.
 

Solution:
Given: radius of 1st circle (R1) = 19 cm
∴ Circumference of 1st circle = 2πR1 = 2π(19) cm
Radius of 2nd circle (R2) = 9 cm
∴ Circumference of 2nd circle = 2πR2 = 2π(9) cm
Let radius of 3rd circle be R3
Circumference of 3rd circle = 2πR3
According to question,
2πR1 + 2πR2 = 2πR3
⇒ 2π(R1 + R2) = 2πR3
⇒ R1 + R2 = R3
⇒ 19 + 9 = R3
⇒ R3 = 28 cm

Question 2.
The radii of two circles are 8 cm and 6 cm respectively. Find the radius of the circle having area equal to the sum of the areas of the two circles.
 

Solution:
Given: radius of 1st circle (R1) = 8 cm
Area of 1st circle = πR12 = π(8)2cm2
Radius of 2nd circle (R2) = 6 cm
Area of 2nd circle = πR22 = π(6)2 cm2
Let radius of 3rd circle be R3
Area of 3rd circle = πR32
According to question,
πR,2 + πR22 – πR32
⇒ R12 + R22 = R32  ⇒ (8)2+ i6)2 - R32
⇒ 64 + 36 = R32 ⇒ R3=√100= 10 cm

Question 3.
The figure depicts an archery target marked with its five scoring regions from the centre outwards as Gold, Red, Blue,
Black and White. The diameter of the region representing Gold score is 21 cm and each of the other bands is 10.5 cm wide. Find the area of each of the five scoring regions.

Solution:
Diameter of the region representing gold score is 21 cm
⇒ Radius of the region representing gold region = 21/2 cm

Question 4.
The wheels of a car are of diameter 80 cm each. How many complete revolutions does each wheel make in 10 minutes when the car is travelling at a speed of 66 km per hour?
 

Solution:
Given:diameter of the wheels of the car = 80 cm
⇒ Radius of the wheel of the car = 80/2 = 40 cm
Circumference of the wheel = 2πr = 2 x 22/2 x 40 cm
Speed of the car = 66 km/h
Distance covered in 10 minutes =66x10/60 = 11 km
= 11 x 1000 x 100 cm = 11,00,000 cm

Question 5.
Tick the correct answer in the following and justify your choice: If the perimeter and the area of a circle are numerically equal, then the radius of the circle is

(a) 2 units
(b) n units
(c) 4 units
(d) 7 units
Solution:
Let radius of the circle = r units
Perimeter of the circle = 2πr
Area of the circle = πr2
According to question,
Perimeter of the circle = Area of the circle
⇒ 2πr = πr2
⇒ r = 2 units
Hence, option (a) is correct.

NCERT Solutions Exercise 12.2 Class 10 Area Related to Circles

Question 1.
Find the area of a sector of a circle with radius 6 cm if angle of the sector is 60°.
 

Solution:
Radius of the sector (r) = 6 cm
Central angle of the sector = 60°

Question 2.
Find the area of a quadrant of a circle whose circumference is 22 cm.
 

Solution:
Let radius of the circle = r
∴ Circumference of the circle = 2πr

Question 3.
The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.
 

Solution:
Length of minute hand of the clock = 14 cm

Question 4.
A chord of a circle of radius 10 cm subtends a right angle at the centre. Find the area of the corresponding:
(i) minor segment
(ii) major segment (Use ? = 3.14)
 

Solution:
Given: radius of the circle = 10 cm
Angle subtended by chord at centre = 90°
(i) Area of the minor segment

(ii) Area of the major segment = Area of the circle – Area of the minor segment
= πr2 – 28.5 = 3.14 x 10 x 10-28.5
= 314-28.5 = 285.5 cm2

Question 5.
In a circle of radius 21 cm, an arc subtends an angle of 60° at the centre. Find:
(i) length of the arc.
(ii) area of the sector formed by the arc.
(iii) area of the segment formed by the corresponding chord.
 

Solution:
Radius of the circle = 21 cm
Angle at the centre = 60°

Question 8.
A horse is tied to a peg at one corner of a square shaped grass field of side 15 m by means of a 5 m long rope (see figure). Find

(i) the area of that part of the field in which the horse can graze.
(ii) the increase in the grazing area if the rope were 10 m long instead of 5 m. (Use n = 3.14)
Solution:
(i) Length of the rope = Radius of the sector grazed by horse = 5 m
Here, angle of the sector = 90°

Length of the rope is increased from 5 m to 10 m
New radius of sector grazed by horse = 10 m

Question 9.
A brooch is made with silver wire in the form of a circle with diameter 35 mm. The wire is also used in making 5 diameters which divide the circle into 10 equal sectors as shown in figure.

Find:
(i) the total length of the silver wire required.
(ii) the area of each sector of the brooch.
Solution:
Length of one diameter = 35 mm
Total length of 5 diameters = 5 x 35 mm = 175 mm
Circumference of the circle = 2π = 2 x 22/7 x35/2= 110 mm
(i) Total length of the wire used = length of 5 diameters + circumference of brooch
= 175 + 110 = 285 mm

(ii) Total sectors are 10.

Question 10.
An umbrella has 8 ribs which are equally spaced (see figure). Assuming umbrella to be a flat circle of radius 45 cm, find the area between the two consecutive ribs of the umbrella.

Solution:
Radius of the circle = 45 cm
Number of ribs = 8

Question 11.
A car has two wipers which do not overlap.
Each wiper has a blade of length 25 cm sweeping through an angle of 115°. Find the total area cleaned at each sweep of the blades.
 

Solution:
Given: length of blade of wiper = radius of sector sweep by blade = 25 cm
Area cleaned by each sweep of the blade = area of sector sweep by blade
Angle of the sector formed by blade of wiper =115°

Question 12.
To warn ships for underwater rocks, a lighthouse spreads a red coloured light over a sector of angle 80° to a distance of 16.5 km. Find the area of the sea over which the ships are warned. (Use π = 3.14)
 

Solution:
Angle of the sector = 80°
Distance covered = 16.5 km
Radius of the sector formed = 16.5 km

Question 13.
A round table cover has six equal designs as shown in the figure. If the radius of the cover is 28 cm, find the cost of making the designs at the rate of ₹ 0.35 per cm2. (Use √3 = 1.7)

Solution:
Radius of the cover = 28 cm
∵ There are six equal designs

NCERT Solutions Exercise 12.3 Class 10 Area Related to Circles

Question 1.
Find the area of the shaded region in the given figure, if PQ = 24cm, PR = 7cm and O is the centre of the circle.
 

Solution:

Question 2.
Find the area of the shaded region in the given figure, if radii of the two concentric circles with centre O are 7 cm and 14 cm respectively and ∠AOC = 400.
 

Solution:
∠AOC = 40° (given)
Radius of the sector AOC = 14 cm

Question 3.
Find the area of the shaded region in the given figure, if ABCD is a square of side 14 cm and APD and BPC are semicircles.
 

Solution:
ABCD is a square

Given: side of the square = 14 cm
∴ Area of the square = (side)² = (14)² = 196 cm²
Radius of the semicircle APD =1/2(side of square) =1/2 x 14 = 7 cm
Area of the semicircle APD =1/2 πr² = 1/2 × 22/7 × 7 × 7 = 11 × 7 = 77cm²
Similarly, area of the semicircle BPC = 77 cm²
Total area of both the semicircles = 77 + 77 = 154 cm²
Area of the shaded region = Area of square - area of both semicircles
= 196 - 154 = 42 cm²

Question 4.
Find the area of the shaded region in the figure, where a circular arc of radius 6 cm has been drawn with vertex O of an equilateral triangle OAB of side 12 cm as centre.
 

Solution:
Area of the equilateral triangle OAB

Question 5.
From each corner of a square of side 4 cm a quadrant of a circle of radius 1 cm is cut and also a circle of diameter 2 cm is cut as shown in the figure. Find the area of the remaining portion of the square.

Solution:
Given: side of the square ABCD = 4 cm
Area of the square ABCD = 4 x 4 = 16 cm²
Radius of the quadrant at corner = 1 cm

∴ Area of the remaining portion = Area of the square – Area to be cut from square
= 16 - (44/7) = 16 - 44/7
=112-44/7 =68/7cm²

Question 6.
In a circular table cover of the radius 32 cm, a design is formed leaving an equilateral triangle ABC in the middle as shown in the figure. Find the area of the design (shaded region)

Solution:
Radius of the circle(r) = 32cm
Area of the circle = πr²
= 22/7 × 32 × 32 = 22528/7cm²
∴ An equilateral triangle is formed in the circle as shown
Angle subtended by et ch side at centre

Question 7.
In the figure, ABCD is a square of side 14 cm. With centres A, B, C and D, four circles are drawn such that each circle touch externally two of the remaining three circles. Find the area of the shaded region.

Solution:
Side of the square ABCD = 14 cm
Area of the squat e = (side)² = 14 x 14 = 196²

Question 8.
The given figure depicts a racing track whose left and right ends are semicircular. The distance between the two inner parallel line segments is 60 m and they are each 106 m long. If the track is 10 m wide, find:

(i) the distance around the track along its inner edge.
(ii) the area of the track.
Solution:

Area of the tracks at both semicircular ends = 2 x 1100 = 2200 cm²
Area of the 2 rectangular portions = 2 x l x h = 2 x 106 x 10 = 2120 cm²
Total area of the track = area of the track at semicircular ends + area of the rectangular portions
= 2200 + 2120 = 4320 cm²

Question 9.
In the figure, AB and CD are two diameters of a circle (with centre O) perpendicular to each other and OD is the diameter of the smaller circle. If OA = 7 cm, find the area of the shaded region.

Solution:
Given: OA = 7 cm
Radius of the semicircle ABC = OA = 7 cm
Area of the semicircle ABC = 1/2πr² = 1/2 x 22/7 x 7 x 7 = 11 x 7 = 77 cm²
Diameter AB = 2(OA) = 2 x 7 = 14 and OA = OC = 7 cm (radius)

Question 10.
The area of an equilateral triangle ABC is 17320.5 cm². With each vertex of the triangle as centre, a circle is drawn with radius equal to half the length of the side of the triangle (see figure). Find the area of the shaded region.

(Use π = 3.14 and √3 = 1.73205).

Solution:
Given: area of an equilateral triangle ABC = 17320.5 cm²
Let side of the triangle AB’C be ‘a’
∴ Area of the ∆ABC = = √3/4a²
√3/4a²=17320.5

Now,
area of the all 3 sectors = 3×31400/6 = 15700 cm²
∴ Area of the shaded portion = Area of the equilateral triangle
- Area of the three sectors formed at each vertex)
= 17320.5 – 15700 = 1620.5 cm²

Question 11.
On a square handkerchief, nine circular designs each of the radius 7 cm are made (see figure). Find the area of the remaining portion of the handkerchief.

Solution:
Radius of the one circular design = 7 cm
Area of the one circular design = πr² = 22/7 x 7 x 7 = 154 cm²
Now, area of the 9 circular designs = 9 x 154 = 1386 cm²
Diameter of the circular design = 7 x 2 = 14 cm
Side of the square = 3(diameter of one circle) = 3 x 14 = 42 cm
Area of the square = 42 x 42 = 1764 cm²
Area of the remaining portion of handkerchief
= Area of the square – (Area of the 9 circular designs)
= 1764 – 1386
= 378 cm²

Question 12.
In the figure, OACB is a quadrant of a circle with centre O and radius 3.5 cm. If OD = 2 cm, find the area of the (i) quadrant OACB, (ii) shaded region.

Solution:
(i) Radius of the quadrant OACB = 3.5 cm

(ii) OD = 2cm and OB = 3.5 cm

Question 13.
In the figure, a square OABC is inscribed in a quadrant OPBQ. If OA = 20 cm, find the area of the shaded region. (Use re = 3.14)
 

Solution:
Given: side of the square OABC = OA = 20 cm
Area of the square = 20 x 20 = 400 cm²
(Diagonal of the square)² = (side of the square)² + (side of the square)² (By pythagoras theorem)
Diagonal of the square = √2 x (side of the square)
= √2 x (20) = 20 √2cm
Radius of the quadrant of circle = Diagonal of square = 20 √2

Question 14.
AB and CD are respectively arcs of two concentric circles of radii 21 cm and 7 cm and centre O (see figure). If ∠AOB=30°, find the area of the shaded region.

Solution:
Given: ∠AOB = 30°
Radius of the sector AOB = 21 cm

Question 15.
In the figure, ABC is a quadrant of a circle of radius 14 cm and a semicircle is drawn with BC as diameter. Find the area of the shaded region.

Solution:
Radius of the quadrant of the circle = 14 cm

Area of the shaded region = Area of the semicircular region – Area of the region I
= 154 cm² – 56 cm² = 98 cm²

Question 16.
Calculate the area of the designed region in the figure common between the two quadrants of the circles of the radius 8 cm each.
 

Solution:
Side of the square = 8 cm
Area of the square = 8 x 8 = 64 cm²
Radius of the quadrant (formed at vertex) = 8 cm

Important Question

NCERT CBSE for Class 10 Maths Chapter 12 Areas Related to Circles

Areas Related to Circles Class 10 Important Questions Very Short Answer (1 Mark)

Question 1.
If the area of a circle is equal to sum of the areas of two circles of diameters 10 cm and 24 cm, calculate the diameter of the larger circle (in cm).
Year of Question: (2012D)

Solution:
πR² = πr²1 + πr²2
πR² = π(r²1 + πr²2) [ r1 = 10/2 = 5cm, r² = 24/2 = 1² cm]
R² = 5² + 12² = 25 + 144
R² = 169 = 13 cm
∴ Diameter = 2(13) = 26 cm

Question 2.
The circumference of a circle is 22 cm. Calculate the area of its quadrant (in cm²).
Year of Question: (2012OD)
Solution:
Circumference of a circle = 22 cm 2πr = 22 cm
Question 3.
If the difference between the circumference and the radius of a circle is 37 cm, then using π = 22/7, calculate the circumference (in cm) of the circle.
Year of Question: (2013D)
Solution:
2πr - r = 37 ⇒ r(2π - 1) = 37
Question 4.
If he is taken as 22/7, calculate the distance (in metres) covered by a wheel of diameter 35 cm, in one revolution.
Year of Question: (2013OD)
Solution:
Radius (r) = 35/2
Required distance = Perimeter = 2πr
= 2 × 22/7 × 35/7 cm = 110 cm or 1.1 m
Question 5.
In Figure , find the area of the shaded region.
Year of Question: (2011OD)
Solution:
Area of shaded region

Areas Related to Circles Class 10 Important Questions Short Answer-I (2 Marks)

Question 6.
The length of the minute hand of a clock is 14 cm. Find the area swept by the minute hand in 5 minutes.
Year of Question: (2013OD)

Solution:

Question 7.
PQRS is a diameter of a circle of radius 6 cm. The equal lengths PQ, QR and RS are drawn on PQ and QS as PToo RT diameters, as shown in Figure. Find the perimeter of the shaded region.
Year of Question: (2011OD)
Solution:
Radius OS = 6 cm
∴ Diameter PS = 12 cm
∵PQ, QR and RS, three parts of the diameter are equal.
∴ PQ = QR = RS = 4 cm
and QS = 2 × 4 = 8 cm
∴ Required perimeter
Question 8.
In Figure, a square OABC is inscribed in a quadrant OPBQ of a cirlce. If OA = 20 cm, find the area of the shaded region. (Useπ = 3.14)
Year of Question: (2014D)

Solution:
Diagonal of the square (OB) = Side √2
∴ r = 20√2 cm .[Side of square, OA = 20 cm
∴ θ = 90°
ar(Shaded region) = ar(Quad. Sector) - ar(Square)

Question 9.
Two circular pieces of equal radii and maximum area, touching each other are cut out from a rectangular card board of dimensions 14 cm × 7 cm. Find the area of the remaining card board. [Use π= 22/7]
Year of Question: (2013D)

Solution:
Here r = 72 cm, L = 14 cm, B = 7 cm
Area of the remaining card board
= ar(rectangle) - 2(area of circle)
= L x B - 2πr²)
= 14 × 7 - 2 × 22/7 × 7/2 × 7/2
= 98 - 77 = 21 cm²

Areas Related to Circles Class 10 Important Questions Short Answer-II (3 Marks)

Question 10.
Find the area of a quadrant of a circle, where the circumference of circle is 44 cm. (Use π = 22/7]
Year of Question: (2011OD)

Solution:
Circumference of a circle = 44 cm
⇒ 2πr = 44 cm

Question 11.
Area of a sector of a circle of radius 14 cm is 154 cm². Find the length of the corresponding arc of the sector. [Use π = 227]
Year of Question:(2011OD)

Solution:
Area of sector = 154 cm²

Question 12.
In the Figure, PQ and AB are respectively the arcs of two concentric circles of a radii 7 cm and 3.5 cm and centre O. If ∠POQ = 30°, then find the area of the shaded region. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2012D)

Solution:
Area of sector with radius 7 cm

Question 13.
In Figure, a circle is inscribed in an equilateral triangle ABC of side 12 cm. Find the radius of inscribed circle and the area of the shaded region. (Use π = 3.14 and √3= 1.73)
Year of Question:(2014D)

Solution:
Area of an Equilateral ∆ = √3/4 (side)2
Construction: Draw OD ⊥ AB, OE ⊥ BC and OF ⊥ AC. Join OA, OB and OC.
Proof: Area of ∆ABC
= ar(∆AOB) + ar(∆BOC) + ar(∆AOC)

Question 14.
In the figure, PSR, RTQ and PAQ are three semicircles of diameters 10 cm, 3 cm and 7 cm respectively. Find the perimeter of the shaded region. [Use π = 3.14]
Year of Question:(2014D)

Solution:
Radius of circle QTR = r1 = 3/2 = 1.5 cm
Radius of circle PAQ = r2 = 7/2 = 3.5 cm
Radius of circle PSR = r3 = 7+3/2 = 5 cm
Perimeter of the shaded region

= πr1 + πr2 + πr3
= π(r1 + r2 + r3)
= 3.14(1.5 + 3.5 + 5)
= 3.14(10) = 31.4 cm

Question 15.
In Figure, ABC is a triangle rightangled at B, with AB = 14 cm and BC = 24 cm. With the vertices A, B and C as centres, arcs are drawn, each of radius 7 cm. Find the area of the shaded region. (Use π = 22/7)
Year of Question:(2011OD)

Solution:
Let ∠BAC = θ1, ∠ABC = θ2 and ∠ACB = θ3
Area of the shaded region
= ar(∆ABC) - [ar(sector A) + ar(sector B) + ar(sector C)]

Question 16.
Find the area of the major segment APB, in the figure of a circle of radius 35 cm and ∠AOB = 90°. (Use π = 227)
Year of Question:(2011D)

Solution:
Here θ= 90°, p = OA = OB = 35 cm
Area of minor segment = ar(minor sector) - ar(∆AOB)

Question 17.
A chord of a circle of radius 14 cm subtends an angle of 120° at the centre. Find the area of the corresponding minor segment of the circle. (Use π = 22/7 and √3 = 1.73]
Year of Question:(2011OD)

Solution:
Here θ = 120°, r = 14 cm

Question 18.
In Figure, a semi-circle is drawn with O as centre and AB as diameter. Semi-circles are drawn with AO and A OB as diameters. If AB = 28 m, find the perimeter of the shaded region. [Use π = 22/7
Year of Question:(2011OD)

Solution:

Question 19.
In a circle of radius 21 cm, an arc subtends an angle of 60° at the centre. Find:
(i) the length of the arc
(ii) area of the sector formed by the arc. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2013D)

Solution:
(i) Length of the arc: r = 21 cm, θ = 60°
Length of the arc

Question 20.
In Figure, two concentric circles with centre O, have radii 21 cm and 42 cm. If ∠AOB = 60°, find the area of the shaded region. (Use π = 22/7]
Year of Question:(2014OD, 2016OD)

Solution:
1st Method: Here θ = 60°
∴ Area of the shaded region = ar (major sector of large circle) - ar (major sector of small circle)
2nd Method: Required area
= ar (large circle) - ar (small circle) - ar (ABCD)
= ar (large circle) - ar (small circle) - ar (minor sector of large circle) - ar (minor sector of small circle)
3rd Method:
Shaded region = ar (large circle)
- ar (minor sector of large circle) - ar (major sector of small circle)

Question 21.
In Figure, APB and AQO are semi-circles, and AO = OB. If the peri-meter of al the figure is 40 cm, find the area of the shaded region. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2015D)

Solution:
OA = OB .[Given
Let OA = OB = r
AO is the diameter of small semicircle
∴ Radius of small semicircle, R = AO/2 = r/2
BO is the radius of big semicircle, r
Total perimeter = Perimeter of small semi-circle + Perimeter of big semi-circle + OB

Question 22.
In Figure, O is the centre of a circle such that diameter AB = 13 cm and AC = 12 cm. BC is joined. Find the area of the shaded region. (Take π = 3.14)
Year of Question:(2016OD)

Solution:
∠ACB = 90° .[Angle in a semi-circle
∴ AC² + BC² = AB² .[Pythagoras’ theorem
(12)² + BC² = (13)²
144 + BC² = 169
BC² = 169 - 144 = 25
BC = + 5 cm

Question 23.
In Figure, are shown two arcs PAQ and 0 PBQuestion Arc PAQ is a part of circle with centre O and radius OP while arc PBQ is a semi-circle drawn on PQ as diameter with centre M. If OP = PQ = 10 cm, show that area of shaded region is 25(√3=π/6)cm².
Year of Question:(2016D)

Solution:
OP = OQ = 10 cm (Tangents drawn from an external point are equal
PQ = 5 + 5 = 10 cm
OP = OQ = PQ = 10 cm . [sides are equal
∴ ∆POQ is an equilatral ∆.
⇒ ∠POQ = 60° .[Angles of an equilateral ∆
Side = 70 cm, r = 5 cm, θ = 60°, R = 10 cm
Area of the shaded region = Area of ∆OPQ + Area of Semi-circle(PBQM) - Area of sector (OPAQ)

Question 24.
In Figure, O is the centre of the circle with AC = 24 cm, AB = 7 cm and ∠BOD = 90°. Find the area of the shaded region. (Use π = 3.14)
Year of Question:(2012OD)

Solution:
∠BAC = 90° .[Angle in a semi-circle
Int rt. ∆BAC,
BC² = AC² + AB² .(Pythagoras’ theorem
= 242 + 72
= 576 + 49 = 625
BC = √625 = 25 cm

Question 25.
In Fig., AB and CD are two diameters of a circle with centre 0, which are perpendicular to each other. OB is the diameter of the smaller circle. If OA = 7 cm, find the area of the shaded region. (Use π = 22/7)
Year of Question:(2013D)

Solution:
Here, r = 7/2 cm, R = 7 cm

Question 26.
In Figure, APB and CCD are semi-circles of diameter 7 cm each, while ARC and a BSD are semi-circles of diameter 14 cm each. Find the perimeter of the shaded region. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2011D)

Solution:
BC = R = 7 cm
AB = r = 7/2cm
The perimeter of the shaded region

Question 27.
In Figure, ABCD is a trapezium of area 24.5 sq. cm. In it, AD ‖ BC, ∠DAB = 90°, AD = 10 cm and BC = 4 cm. If ABE is a quadrant of a circle, find the area of the shaded region. [Take π = 22/7]
Year of Question:(2014OD)

Solution:
ar (trapezium) = 24.5 cm² . [Given
= 1/2(AD + BC) × AB = 24.5 .(i)
= (10 + 4) × AB = 24.5 × 2
= 14.(AB) = 49
AB = 49/14 = 7/2 cm = r

Question 28.
Find the area of the minor segment of a circle of radius 14 cm, when its central angle is 60°. Also find the area of the corresponding major segment. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2015OD)

Solution:
Here, r = 14 cm, θ = 60°
Area of major segment = Area of circle - Area of minor segment
= 616 - 17.9 = 598.10 cm² (Approx.)

Question 29.
Find the perimeter of the D shaded region in Figure, if ABCD is a square of side 14 cm and APB and CPD are semicircles. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2011OD)
Solution: Perimeter of the shaded region
= Circumference of circle + AD + BC
= 2πr + 14 + 14
= 2 × 22/7 × 7 + 28 ..[. r = 142 = 7 cm
= 44 + 28 = 72 cm
Question 30.
In Figure, OABC is a square of side 7 cm. If OAPC is a quadrant of a circle with centre O, then find the area of the sha- o ded region. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2012D)

Solution:
Area of shaded region = Area of Square - Area of Quadrant

Question 31.
In Figure ABCD is a square of side 4 cm. A quadrant of a circle of radius 1 cm is drawn at each vertex of the square and a circle of diameter 2 cm is also drawn. Find the area of the shaded region. (Use π = 3.14)
Year of Question:(2012OD)

Solution:
Area of 4 quadrants (a circle)
= 4 × 14π(1)²
=π sq.cm
Area of the square = (4)² sq.cm = 16 sq.cm
Area of the circle at the centre = π(r)² = π(1)²
= π sq.cm
∴ Area of shaded portion
= Area of square - 2 (Area of circle)
= 16 - (11 + r) sq.cm

Question 32.
From a rectangular sheet of paper ABCD with AB = 40 cm and AD = 28 cm, a semi-circular portion with BC as diameter is cut off. Find the area of the remaining paper. (Use π = 22/7)
Year of Question:(2012OD)

Solution:
Length of paper,
AB, l = 40 cm
Width of paper,
AD, b = 28 cm
Area of paper = l × h
= 40 × 28 = 1120 sq. cm
Diameter of semi-circle = 28 cm .(i)
Radius of semi-circle, r = 14 cm
Area of semi-cirice = 1/2πr²=1/2×22/7×14×14
= 308 sq.cm .(ii)
∴ Area of remaining paper = 1120 - 308
= 812 sq.cm

Question 33.
In Figure, find the area of the shaded region, if ABCD is a square of side 14 cm and APD and BPC are semi-circles.
Year of Question:(2012OD)

Solution:
Side (diameter) = 14 cm
∴ radius, r = 7 cm
Area of shaded region
= ar(Square) - 2ar(semi-circle)

Question 34.
In Figure, find the area of the shaded region. [Use π = 3.14]
Year of Question:(2015D)

Solution:
Let the side of big square = A = 14 cm
Let the radius of circle,
∴ Required area = (Area of big square - Area of small square - Ar. of 4 semicircles)
= (196 - 16 - 25.12) cm²
= 154.88 cm²

Question 35.
All the vertices of a rhombus lie on a circle. Find the area of the rhombus, if the area of the circle is 1256 cm². [Use π = 3.14]
Year of Question:(2015OD)

Solution:
Let r be the radius of circle
In rhombus, AB = BC = CD = AD
⇒ AC = BD = 2r

Question 36.
In Figure, ABCD is a square of side 14 cm. Semi-circles are drawn with each side of square as diameter. Find the area of the shaded region. [Use π = 22/7]
Year of Question:(2016D)

Solution:
Area of shaded region
= 2(Area of square) - 4(Area of semicircle)
= 2 × 196 - 308 = 392 - 308 = 84 cm²
Areas Related to Circles Class 10 Important Questions Long Answer (4 Marks)

Question 37.
In Figure, arcs are drawn by taking vertices A, B and C of an equilateral triangle ABC of side 14 cm as centres to intersect the sides BC, CA and AB at BZ their respective mid-points D, E and F. Find the area of the shaded region. [Use π = 22/7 and √3= 1.73]
Year of Question:(2011D)

Solution:
∠ABC = ∠BAC = ∠ACB = 60° . [equilateral ∆

Question 38.
Find the area of the shaded region in Figure, where arcs drawn with centres A, B, C and D intersect in pairs at mid-points P, Q, R and S of the sides AB, BC, CD and DA respectively of a square ABCD, where the length of each side of square is 14 cm. (Use π = 22/7)
Year of Question:(2011D)

Solution:
Side = 14 cm, radius, r = 14/2 = 7 cm
Area of the shaded region
= ar (square) - 4 (ar of quadrant)

Question 39.
In Figure, three circles each of radius 3.5 cm are drawn in such a way that each of them touches the other two. Find the area enclosed between these three circles (shaded region). [Use π = 22/7]
Year of Question:(2011OD)

Solution:
AB = BC = CA
= 2(3.5) = 7 cm
∴ ∆ABC is an equilateral ∆

Question 40.
Find the area of the shaded region in Figure, where ABCD is a square of side 28 cm.
Year of Question:(2011OD)

Solution:
Here r = 284 = 7 cm
Area of the shaded region
= ar(square) - 4(circle)
= (side)² - 4 (πr²)
= (28)² - 4 × 22/7 × 7 × 7 = 784 - 616 = 168 cm²

Question 41.
In Figure, an equilateral triangle has been inscribed in a circle of radius 6 cm. Find the area of the shaded region. [Use π = 3.14]
Year of Question:(2011OD)

Solution:
Here θ = 3603 = 120°, r = 6 cm
Area of shaded region
= 3(ar of minor segment) = 3[ar(minor sector) - ar(∆ABC)]

Question 42.
In Figure, ABC is a right-angled triangle right angled at A. Semicircles are drawn on AB, AC and BC as diametres. Find the area of the shaded region.
Year of Question:(2013D)

Solution:
In rt. ∆BAC, ∴ BC² = AB² + AC² .[Pythagoras’ theorem
= (3)² + (4)
= 9 + 16 = 25 cm²
∴ BC = +5 cm . [Side of ∆ can’t be -ve

Question 43.
In Figure, PQRS is a square lawn with side PQ = 42 metres. Two circular flower beds are there on the sides PS and QR with centre at O, the inter- section of its diagonals. Find the total area of the two flower beds (shaded parts).
Year of Question:(2015OD)

Solution:
PO = 42 m .[Given
PS = QR .[∵ side of square
OR = OP .[Radius of circle
Let OR be the radius of circle = x
So, PR = OR + OP = 2x
Using Pythagoras’ theorem,
⇒(PR)² = (RQ)² + (PQ)²
⇒(2x)² = (42)² + (42)²

Question 44.
An elastic belt is placed around the rim of a pulley of radius 5 cm. (given figure) From one point C on the belt, the elastic belt is pulled directly away from the centre o of the pulley until it is at P, 10 cm from the point O. Find the length of the belt that is still in contact with the pulley. Also find the shaded area. (Use π = 3.14 and √3= 1.73)
Year of Question:(2016D)

Solution:
∠OAP = 90° ..[Tangent is ? to the center through the point of contact
In rt. ∆OAP,
Cos θ= OA/OP=5/10=1/2 = cos 60°
∴ θ = 60°
∠AOB = 60° + 60° = 120° .(i)
Reflex ∠AOB = 360° - ∠AOB
= 360° - 120° = 240°
α = 240° .[Let Reflex ∆AOB = α
The length of the belt that is still in contact with the pulley = ADB = lenght of major arc

Question 45.
In Figure, is shown a sector OAP of a circle with centre 0, containing ∠θ. AB is a perpendicular to the radius OA and meets OP produced at B. Prove that the perimeter of shaded region is r [tan θ + sec θ + πθ/180° - 1]
Year of Question:(2016OD)

Solution:

Question 46.
In the Figure, the side of square is 28 cm and radius of each circle is half of the length of the side of the square where 0 and Oare centres of the circles. Find the area of shaded region.
Year of Question:(2017D)

Solution:
Side = 28 cm, Radius = 28/2 cm = 14 cm
The area of the shade = Area of square + 34 (Area of circle) + 3/4 (Area of circle)
= Area of square + 3/2 (Area of circle) .[Area of square = (Side)²; Area of circle = πr²
= (28)² + 3/2 × 22/7 × 1/4 × 1/4
= 784 + 924 = 1708 cm2

Videos